دانش نیوز
02 خرداد 1402 - 13:37

اعطای «نشان عالی دانش» به ۱۲ استاد در ۶ شاخه علمی

دبیر نشان عالی دانش دانشگاه تهران گفت: در مراسمی با حضور وزرای علوم و بهداشت نشان عالی دانش به ۱۲ استاد تمام دانشگاه ها در ۶ شاخه علمی اعطا می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا پورحسین، دبیر نشان عالی و استاد دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز درباره اعلام جزییات نخستین دوره اعطای نشان عالی دانش به استادان برجسته دارای مرجعیت علمی برگزار شد، اظهار کرد: نخستین دوره اعطای نشان عالی دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران ۸ خرداد همزمان با سالروز تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران با حضور وزرای علوم و بهداشت و دو رئیس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در سالن علامه امینی دانشگاه برگزار خواهد شد.

دبیر نشان عالی دانش دانشگاه تهران ضمن اشاره به اینکه در این دوره به ۱۲ استاد تمام نشان عالی دانش اعطا خواهد شد، گفت: این نشان در حوزه‌های علوم اجتماعی و رفتاری، علوم انسانی و هنر، کشاورزی و دامپزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و پزشکی و سلامت طراحی شده است.

وی با بیان اینکه امسال با توجه به فراخوان اعلام شده، اسامی اساتید مورد نظر که منطبق با ضوابط بودند از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی احصا شد، افزود: اسامی اعلام شده در کارگروه‌های شش‌گانه متناسب با شش شاخه مطرح و در شورای علمی این اسامی بررسی شد و در شورای سیاستگذاری به اسامی ۱۲ نفر رسیدیم.

پورحسین شاخص‌های انتخاب دریافت کنندگان نشان عالی دانش را تشریح کرد و گفت: حرکت در مرزهای دانش و فراتر از مرزهای دانش، تاثیرگذاری در گفتمان علمی کشور در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، کمک به تحقق چشم‌انداز ۱۴۰۴ و سند تحول بنیادین و رشد جامعه علمی کشور، کوشش در جهت معرفی کشور در سطح بین المللی، شبکه‌سازی در علم و ایجاد انگیزه و هم افزایی،جامعه نگری در افراد برگزیده و توجه به نیازهای اساسی جامعه، شاگردپروری و توجه به ایجاد و توسعه فضاهای کارآفرینی، نوآوری علمی و فناوری، همکاری و مشارکت موثر با محققان داخل و خارج کشور، دارا بودن شخصیت وارسته و متین مورد وثوق سایر اساتید و دانشجویان از شاخص های انتخاب اساتید برگزیده به شمار می رود.

دبیر نشان عالی دانش دانشگاه تهران ادامه داد: همچنین براساس این ۱۱ شاخص ۱۱ ضابطه کمی طراحی شد که اصل عضو هیات علمی بودن در یکی از دانشگاه‌ها از ضوابط اصلی به شمار می رود. دارا بودن اثر نوآورانه علمی و پژوهشی در سطح ملی و بین الملی در مرزهای دانش، دارا بودن اثر نوآورانه علمی پژوهشی در سطح ملی و بین المللی و ایجاد موج نو، دارا بودن جایزه بزرگ بین المللی در زمینه‌های علمی و پژوهشی در رشته تخصصی استاد منتخب و داشتن شهرت ملی و جهانی در تخصص خود را از جمله این ضوابط هستند.

وی داشتن اثر علمی و پژوهشی در جهت تحقق اهداف علوم انسانی، دارا بودن آثاری در جهت توسعه شرکت‌های دانش بنیان، کارآفرینی در سطح ملی شاگردپروری و هدایتگری علمی و به گونه‌ای که دانشجویانی از سوی استاد به عضویت هیأت علمی در آیند، شخصیت متین، رشد یافته و دارای تراز علمی و همسو با نظام جمهوری اسلامی را از دیگر ضوابط مورد حائز اهمیت برشمرد.

پورحسین با اشاره به اینکه ۶ نفر از اساتید منتخب از دانشگاه های تهران و علوم پزشکی تهران و مابقی از دانشگاه های شهید بهشتی، اصفهان، صنعتی شریف و ... هستند، گفت: منتخبین همه از جمله استاد تمام‌های دانشگاه‌ها هستند. در انتخاب ۱۲ استاد برگزیده، مسائل جناحی و سیاسی دخیل و ملاک هیات رئیسه نبوده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1233198